dziecko z niewyraźną mową...

dziecko z niewyraźną mową...

Postautor: pawel » 12 cze 2011, o 20:56

Syn znajomej bardzo niewyraźnie mówi,czy takie dziecko może zostać skierowane do szkoły specjalnej ? dziecko ma 6 lat i na przykład ja rozumiem 50% z tego co mówi,wydaje się też lekko opóźniony,niestety matka nawet nie poszła z nim do jakiegoś specjalisty,chyba nie wiedzi problemu...
pawel

Re: dziecko z niewyraźną mową...

Postautor: Fiona » 13 cze 2011, o 00:01

albo nie chce widziec problemu, niestety mam za malo informacji. Co dla Pani oznacza termin "lekko opozniony" ?
Fiona

Postautor: Ewa Kaczmarkiewicz » 20 cze 2011, o 11:04

Proszę spokojnie i w sprzyjających okolicznościach, podjąć z mamą dziecka rozmowę na temat rozwoju mowy chłopca. Rodzice często wykazują taką właśnie postawę obronną, licząc na to, że być może z czasem problem sam rozwiąże. Winę za taki stan rzeczy, moim zdaniem, ponosi nadal funkcjonujący stereotyp myślenia o wadach wymowy i opóźnionym rozwoju mowy.
Niestety samo nic się nie rozwiąże i nie przejdzie z czasem. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepiej sprawdzają się rozmowy najpierw o tym, co dziecku wychodzi i w czym jest dobre, a dopiero gdzieś po troszku przekazywane informacje, że z mową chłopca mogłoby być dużo lepiej.
Ewa Kaczmarkiewicz

Postautor: dersak » 15 wrz 2015, o 10:02

Dziękuję wszystkim za cenne wskazówki.
dersak

Postautor: larad » 14 lis 2015, o 00:44

Warto popracować nad więzią z dzieckiem, więcej poświęcać mu czasu. Może brakuje mu czasu spędzonego tylko z nim i stąd te zaburzenia.
larad

Postautor: Becia » 20 sty 2016, o 15:24

Moim zdaniem często rodzice też dają przyzwolenie na niewyraźną mowę swojego dziecka. Tak jak ktoś z przedmówców napisał, warto poświęcać mu trochę więcej czasu niż do tej pory, nie skazujmy dziecka na szkołę specjalną bez opinii fachowców (1 opinia nie jest warta ani grosza, trzeba przynajmniej 2 fachowców o zdanie się zapytać). Ja polecam wybrać się gdzieś razem, nawet do dajmy na to do takiego fotografa o którym się pisze w artykule http://www.dobrypomyslna.pl/zdjecia-slubne/ i sobie zrobić wspólnie jakieś zdjęcia, może nawet tematyczne - biznesowe, starać się rozmawiać o tego typu rzeczach na poważnie, bez gadki pod nosem.
Ostatnio zmieniony 7 maja 2017, o 21:38 przez Becia, łącznie zmieniany 2 razy
Becia

Postautor: korzen » 25 sty 2016, o 08:47

Dobrze, aby wspólnie śpiewać i czytać książki, przez to wyrabia się płynność mówienia
korzen

Wróć do Pytania/problemy rodziców - Wydaje mi się, że... Mam pytanie... Co zrobić gdy...