czy iść do logopedy

czy iść do logopedy

Postautor: Aga_81 » 1 sie 2011, o 14:07

Wiele osób nie rozumie tego, co mówi moja pięciolatka.

Rzeczywiście, niektóre wyrazy brzmią dziwnie. Kiedy mówi, że "totet wypił mleczto", ja nie mam wątpliwości, że to "kotek wypił mleczko". Ci, którzy małej nie znają, nie zawsze wiedzą, kto i co pił, jeśli ja nie dokonam przekładu tego, co powiedziała na jakiś normalny język. Mąż upiera się, że z małą trzeba iść do logopedy. Czy ma rację?
Aga_81

Re: czy iść do logopedy

Postautor: pedagog-logopeda » 11 lis 2011, o 20:06

Witam Panią,
przykro mi, że nikt nie odpisał wcześniej na Pani wiadomość, ale mam nadzieję, że zagląda Pani jeszcze na forum i przeczyta Pani to, co napiszę. Odpowiadam na zadane przez Panią pytanie: tak, Pani mąż ma racje, aby z dzieckiem udać się do logopedy. Pięciolatek to maluch, który powinien być już dosyć mocno rozumiany przez osoby obce. Ewentualne problemy może mieć z najtrudniejszą grupą głosek, a mianowicie głoskami przedniojęzykowo - dziąsłowymi: sz, ż, dż, cz. Na podstawie zdania, które Pani przytoczyła wnioskuję, że mała nie realizuje prawidłowo głoski "k", zamienia ją na "t". Głoska "k" u pięciolatka powinna brzmieć już prawidłowo. Gorąco zachęcam do wizyty u logopedy, który wytłumaczy i pokaże jak należy ćwiczyć z dzieckiem.

Powodzenia :)
pedagog-logopeda

Wróć do Pytania/problemy rodziców - Wydaje mi się, że... Mam pytanie... Co zrobić gdy...