wady wymowy a nauka czytania

wady wymowy a nauka czytania

Postautor: Adelka » 8 kwie 2011, o 15:07

W jaki sposób wady wymowy wpływają na proces nauki czytania i pisania?
Adelka

Re: wady wymowy a nauka czytania

Postautor: marianna » 20 maja 2011, o 19:16

Ile masz dzieci :) 99? czy jestes trolem?
marianna

Postautor: Adelka » 3 cze 2011, o 10:41

mam pytanie, czy Pani jest specjalistą w zakresie logopedii?
bo jeśli nie to może przeniesie Pani swoją aktywność na jakieś inne forum?
Adelka

Postautor: Ewa Kaczmarkiewicz » 20 cze 2011, o 11:27

Prawidłowo przebiegający rozwój mowy stanowi podstawę nauki czytania i pisania. Wady wymowy oraz ogólny poziom rozwoju mowy dziecka ma bardzo duży wpływ na naukę czytania i pisania.
U dzieci, które mają trudności w nauce czytania i pisania z powodu obniżenia poziomu analizy i syntezy słuchowej, zaburzenia rozwoju mowy pojawiają się najczęściej już we wczesnym dzieciństwie. Długo utrzymujące się wady wymowy, nieprawidłowości w budowie zdań są często przejawem zaburzeń analizy i syntezy słuchowej, co będzie miało skutki w trakcie nauki czytania i pisania.
Jeżeli dziecko ma wadę wymowy, bardzo proszę zgłosić się do logopedy. Terapia pomoże dziecku uporać się z tymi problemami, a w dalszej kolejności pomoże w sukcesach szkolnych, których serdecznie życzę :)
Ewa Kaczmarkiewicz

Postautor: Frida » 6 sty 2012, o 23:03

W procesie nabywania czynności czytania i pisania istotną rolę odgrywa ogólny stan rozwoju mowy dziecka. Nie może być inaczej, skoro czytanie, pisanie i mówienie są formami porozumiewania słownego. Prawidłowa artykulacja (wymowa) głosek, ich słuchowe wyodrębnianie z całości, identyfikacja i różnicowanie (słuch fonemowy) są podstawą do kształtowania się syntezy i analizy słuchowej, dwóch bardzo ważnych procesów, niezbędnych do nabywania czytania i pisania. Wszelkie zakłócenia w sferze percepcji słuchowej, o której była mowa wyżej, są zjawiskiem niepokojącym i wymagają stosownych ćwiczeń korekcyjnych. Równie niekorzystne zjawiska to liczne agramatyzmy, trudności w wypowiedziach ustnych, ubogi zasób słownictwa, problemy z zapamiętywaniem słów, wierszyków. Zaburzenia mowy, występujące we wczesnym dzieciństwie są jednym z częstych wyznaczników specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu, czyli trudności o charakterze dyslektycznym.
Frida

Postautor: Marta Krusz... » 25 lut 2013, o 19:19

Adelka pisze:mam pytanie, czy Pani jest specjalistą w zakresie logopedii?
bo jeśli nie to może przeniesie Pani swoją aktywność na jakieś inne forum?

Proszę nie wkurzać się, tylko rzucić okiem na swoje posty. Sama jestem ciekawa ile masz dzieci. 99?
Nie kombinuj, studentko, weź książkę do ręki i ucz się, zamiast posiłkować się kilkoma zdaniami zdobytymi na forum.
Jakim potem będziesz terapeutą? Z wiedzą równą zeru? Najpewniej.
Marta Krusz...

Postautor: malgosia504 » 26 mar 2013, o 18:27

marianna pisze:Ile masz dzieci :) 99? czy jestes trolem?

a ty nie masz co robic tylko ludzi denerwujesz
malgosia504

Postautor: lekromaniak » 3 paź 2013, o 18:25

ciekawy sposób :)
lekromaniak

Postautor: michal.jastrzebski » 4 lis 2014, o 17:56

Moje dziecko tez ma wade wymowy... Niestety logopeda w szkole, nie umiala nauczac dzieci, ani nie zadawala zadnych cwiczen, a nie stac mnie bylo na prywatnego logopede i lekarzy, praca sprzątanie biur warszawa, nie nalezy do najwyzej dochodowych, wiec niestety. DLatego sam postanowilem dziecko nauczac. Poczytalem pelno ksiazek i sam kazalem dziecku na dobrnaoc czytac ksiazki, zaczynalem od bajek az w koncu szlo mu coraz lepiej :)
michal.jastrzebski

Postautor: kloniks » 7 lip 2015, o 17:15

czy mała wada mowy ma wpływ na naukę czytania
kloniks

Następna

Wróć do Pytania/problemy rodziców - Wydaje mi się, że... Mam pytanie... Co zrobić gdy...