nieprawidłowe układanie języka -kappacyzm

nieprawidłowe układanie języka -kappacyzm

Postautor: monika_79 » 9 lis 2013, o 19:12

Witam,
pracuję z 4 -letnią córką nad wymową "k" (stwierdzony kappacyzm). Problem polega na tym, że zamiast dotykac czubkiem języka do dolnych zębów, córka ciagle podwija czubek języka do więzidełka. Nie udaje nam się nawet ze szpatułką uzyskac prawidłowego położenia języka. Córka ciagle go podwija...słychać w wymowie spółgłoskę "k" jednak inne litery wymawia nieprawidłowo.
Jakie ćwiczenia można jeszcze zrobić?...Boje sie w ogóle z nia ćwiczyć, bo mam wrazenie, że wtedy utrwalmy nieprawidłowe położenie języka...
Na wizyte u logopedy czekamy w kolejce...
monika_79

Re: nieprawidłowe układanie języka -kappacyzm

Postautor: Anna Gajda » 13 lis 2013, o 21:28

Trudno jest opisać prawidłowe ułożenie języka. Jeżeli uzyskuje Pani nieprawidłową artykulacje należy zakończyć ćwiczenia, aby tego nie utrwalać. Jeżeli chce Pani przygotować dziecko do wizyty u logopedy korzystniej będzie zająć się tzw. gimnastyką buzi i języka. Fajne ćwiczenia przygotowujące do terapii głoski k znajdzie Pani pod linkiem http://www.mimowa.pl/gimnastyka-buzi-i- ... atka-w-zoo. Natomiast zdecydowanie nie polecam wywoływanie głoski bez zaleceń logopedy.
Anna Gajda

Postautor: nivealg@o2.pl » 24 lis 2013, o 15:39

coś podobnego chyba ma córka siotry, muszę z nią porozmawiać ;)
nivealg@o2.pl

Postautor: monika_79 » 5 gru 2013, o 21:38

Witam :)

logopeda powiedział, że nauka wymowy moze tak przebiegać...i faktycznie, córce idzie coraz lepiej ;)
monika_79

Wróć do Pytania/problemy rodziców - Wydaje mi się, że... Mam pytanie... Co zrobić gdy...