niewłaściwa wymowa u 8-latka

niewłaściwa wymowa u 8-latka

Postautor: AMF » 22 kwie 2015, o 15:08

Dzień dobry,

Zwracam się do Państwa z problemem dotyczącym mojego 8-letniego brata. Ma on problemy z wymową wielu głosek, takich jak sz, cz, rz, dź, dż, w (zamiast "w" mówi "b"). Nie mówi też poprawie "r", ale to akurat jest w naszej rodzinie dziedziczne i uwarunkowane budową wędzidełka języka. Problemem jest to, że brat chodzi już do szkoły, a mówi po prostu niezrozumiale. Obce osoby mają trudności w zrozumieniu go, chociaż rodzina już jest do tego przyzwyczajona. Od niedawna chodzi do logopedy, ale tylko 2 razy w miesiącu, to moim zdaniem bardzo mało, a postępów nie widać. Nie wiem czy i na ile rodzice ćwiczą z nim w domu. Osobiście nie mogę tego dopilnować, bo mam już własną rodzinę i nie mieszkam z bratem i rodzicami. Nie proszę o porady, co należy robić, bo zapewne należy ćwiczyć jak najwięcej, a na to mam słaby wpływ. Chciałam Państwa zapytać, czy taka sytuacja jest powszechna i nie należy się martwić, czy jest to jakiś "szczególny przypadek", a także czy jeszcze można dziecko nauczyć prawidłowej wymowy. Od zaprzyjaźnionej osoby, która pracuje z dziećmi usłyszałam, że w tym wieku już za późno na naukę prawidłowego mówienia.
AMF

Re: niewłaściwa wymowa u 8-latka

Postautor: magda86 » 17 cze 2015, o 21:26

moje dziecko było trochę mniejsze gdy zaczynałam z nim ćwiczenia. Bardzo pomocne okazało się kupno zestawu GALERIA MOŻLIWOŚCI. KUFEREK POMOCY DYDAKTYCZNYCH. KLASY 1-3 - http://sklep.wsip.pl/produkty/galeria-mozliwosci-kuferek-pomocy-dydaktycznych-klasy-1-3-28164/
W kuferku pomocy dydaktycznych „Galerii możliwości” dla klas 1-3 znajdą Państwo zabawki edukacyjne przeznaczone dla dzieci:

pchełki;
drewniane klocki;
sznurówki;
lusterko;
woreczek-piramidka;
kostki do gry;
miarka krawiecka;
liczydło;
lupa;
patyczki piankowe.
Zabawki stanowią pomoc w zdobywaniu umiejętności przewidzianych w podstawie programowej edukacji wczesnoszkolnej. Służą do rozwijania umiejętności przede wszystkim z zakresu edukacji matematycznej, ale także przyrodniczej, polonistycznej, plastycznej czy ruchowej.

W kuferku znajduje się instrukcja, która zawiera propozycje zabaw. Broszurka podzielona jest na 9 części poświęconych opisowi i sposobowi wykorzystania każdej zabawki edukacyjnej. Zabawy są ułożone od najłatwiejszych do najtrudniejszych.

Wierzymy, że znajdujące się w kufrze zabawki edukacyjne w połączeniu z inwencją i wyobraźnią dzieci sprawią, że opanowywanie różnych umiejętności stanie się atrakcyjną zabawą.
Dzięki różnego rodzaju zabawą z pomocami z tego kuferka dziecko zaczęło wolniej i wyrażniej mówić/
Ośmiolatek nadal lubi uczyć się przez zabawę więc warto szukać takich metod
magda86

Postautor: Trini » 20 lip 2015, o 11:38

Nie znam tego produktu. Może się na niego skuszę, cena nie jest wygórowana.
Trini

Postautor: cegula » 26 lip 2015, o 16:24

jak ćwiczyć niewłaściwą wymowę w domu
cegula

Wróć do Pytania/problemy rodziców - Wydaje mi się, że... Mam pytanie... Co zrobić gdy...