problem

problem

Postautor: ryszard » 26 kwie 2011, o 19:41

Moje trzyletnie dziecko mówi "siafa, ziaba, ciapka, ziółty", czy ono z tego wyrośnie, czy mam udać się z nim do logopedy? Staram się poprawiać go, ale nie potrafi powtórzyć za mną prawidłowo danego słowa. Bardzo proszę o odpowiedź, z góry serdecznie dziękuję.
ryszard
 
Posty: 12
Rejestracja: 5 kwie 2011, o 19:04

Re: problem

Postautor: Fiona » 28 kwie 2011, o 09:25

Trzyletnie dziecko ma prawo wymawiać głoski "ś, ź, ć, dź" w miejscu "sz, ż, cz, dż" - jest to całkiem normalne zjawisko dla dziecka w tym wieku (tzw. seplenienie rozwojowe). W związku z czym może wymawiać ziaba zamiast żaba itd.
Nie należy poprawiać dziecka i zmuszać go do wypowiadania wyrazów z trudnymi dla niego głoskami. Nie pomożemy mu tym, a wręcz przeciwnie możemy zniechęcić do mówienia. Głoski "sz, ż, cz, dż" są w tym wieku dla dziecka jeszcze zbyt trudne do realizacji. Proszę uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż u dziecka pojawią się odpowiednie twardo brzmiące głoski.
Pragnę zaznaczyć iż głoski "sz, ż, cz, dż" pojawiają się w mowie dziecka najpóźniej podobnie jak głoska "r" ze względu na to, iż są to głoski stosunkowo trudne do wymówienia. Na tym etapie rozwoju swojego dziecka nie powinna Pani się tym martwić.
Fiona
 
Posty: 55
Rejestracja: 27 kwie 2011, o 14:47


Wróć do Pytania/problemy rodziców - Wydaje mi się, że... Mam pytanie... Co zrobić gdy...Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron