wsuwanie języka między zęby

wsuwanie języka między zęby

Postautor: Mama Ania » 10 mar 2011, o 11:03

Jestem mamą 4,5 letniej Ani, martwi mnie, że córka przy mówieniu, w szczególności s i z wsuwa język między zęby. Poprawiam ją ale wtedy mówi z zaciśniętymi zębami. Czy to ustąpi ?
Mama Ania

Re: wsuwanie języka między zęby

Postautor: Magda » 10 mar 2011, o 11:25

Córka prawdopodobnie ma seplenienie międzyzębowe, które polega na wsuwaniu końca języka między zęby co wpływa na nieprawidłowe brzmienie głosek głównie s z c dz. Proszę pójść do logopedy, dobierze odpowiednie ćwiczenia cofające język za zęby, sprawdzi stan zgryzu (przy tej wadzie często występuje zgryz otwarty), sposób oddychania, oraz pozostałe głoski (głównie t, d, n, które też mogą "wskakiwać" między ząbki a nie powinny). Ważne jest wczesne rozpoczęcie terapii żeby nie utrwalać nieprawidłowego nawyku mówienia.
Magda

Re: wsuwanie języka między zęby

Postautor: KasiaK » 11 mar 2011, o 20:46

Tak jak napisała Magda, logopeda powinien sprawdzić, czy nie ma wady zgryzu, oraz wdrożyć ćwiczenia polegające na cofaniu języka w głąb jamy ustnej, oraz zademonstrować i utrwalać prawidłową realizację głoski "s", a jak wygląda sprawa z głoską "z", "c", "dz"??
KasiaK

Wróć do Pytania/problemy rodziców - Wydaje mi się, że... Mam pytanie... Co zrobić gdy...