mowwa dziecka

mowwa dziecka

Postautor: E. Mikołajczyk » 1 maja 2011, o 12:28

Moja 17- miesięczna córcia nie chce mówić, nie powtarza też słów po innych osobach, mówi: ?mama?, ?bum bum?, ?am? na psa i ?miał? na kota. Czy opóźniona mowa oznacza jakieś zaburzenia w rozwoju? Czy to samo przyjdzie z czasem? Córeczka rozumie co się do niej mówi.
E. Mikołajczyk

Re: mowa dziecka

Postautor: RS80 » 3 maja 2011, o 20:46

Rozwój mowy przebiega u dzieci bardzo indywidualnie. Opóźniony w stosunku do rówieśników nie zawsze oznacza zaburzenia logopedyczne. Wiele dzieci w tym wieku ma jeszcze ubogie słownictwo, posługuje się pojedynczymi wyrazami. Takie wolniejsze tempo w przyswajaniu języka nie jest niepokojące, jeżeli równolegle stwierdzamy prawidłowe rozumienie kierowanych do dziecka słów. Profilaktycznie radziłabym sprawdzić, czy dziecko dobrze słyszy szept, dźwięki z większej odległości i z różnych kierunków. Niekiedy zastój w rozwoju mowy przypada na czas nauki chodzenia, ponieważ dziecko fascynuje się nową umiejętnością i zwiększonymi możliwościami poznawania świata. Po opanowaniu sztuki chodzenia znów wraca do pilnej pracy nad mową. Można wprowadzić płyty do słuchania E. Wianeckiej koniecznie muszą być odsłuchiwane w słuchawkach przez 10 min dziennie. Zacząć proponuje od płyt z rzeczownikami.
RS80

Wróć do Pytania/problemy rodziców - Wydaje mi się, że... Mam pytanie... Co zrobić gdy...