mówi mało i niewyraźnie

mówi mało i niewyraźnie

Postautor: ciocia_Klocia » 1 maja 2011, o 12:51

Witam, pracuję w przedszkolu. Czy normalne jest że 5-letnie dziecko, które od dwóch lat chodzi do przedszkola nie mówi? Komunikując się z używa tylko kilku wyrazów, przy czym są to wyrazy zdrobniałe (np. babu, mamu), w dodatku wypowiadane niewyraźne.
ciocia_Klocia

Re: mówi mało i niewyraźnie

Postautor: RS80 » 3 maja 2011, o 20:50

Mowa dziecka 5-letniego w zasadzie powinna już być zrozumiała dzięki poprawnej wymowie większości głosek. Wyjątek stanowią ?sz?, ?ż?, ?cz?, ?dż ?oraz ?r?, które dopiero mogą zacząć się pojawiać. Wypowiedzi pięciolatka są już wielozdaniowe. Dziecko chętnie opowiada o tym co przeżyło, co zobaczyło w przedszkolu czy parku. Uwzględnia już kolejność zdarzeń i zależności przyczynowo - skutkowe. Pytane o znaczenie słów, potrafi je wyjaśnić. Dziecko mówi też na ogół poprawnie pod względem gramatycznym. Tak wygląda rozwój mowy u dziecka prawidłowo rozwijającego się. Jak Pani widzi opisywana przez Panią sytuacja znacznie odbiega od stopnia rozwoju mowy typowego dla pięciolatka. Dlatego mogę tu podejrzewać wystąpienie opóźnionego rozwoju mowy. Problem ten występuje wówczas, gdy proces kształtowania i rozwoju mowy ulega opóźnieniu i przebiega niezgodnie z normą przewidzianą dla danej grupy wiekowej. Konsultacja logopedyczna wydaje mi się tu konieczna.
RS80

Postautor: ciocia_Klocia » 3 maja 2011, o 20:56

Dziekuję za odpowiedź :)

Proszę jeszcze tylko o infomacje o co dokładnie chodzi z tym opóźnionym rozwojem mowy ?
ciocia_Klocia

Postautor: RS80 » 3 maja 2011, o 20:59

W każdej sytuacji, gdy mowa dziecka jest opóźniona w stosunku do rówieśników, stwierdza się nieprawidłowości w jej rozwoju. Istnieją dwa podstawowe typy opóźnień rozwoju mowy: samoistne (SORM), będące następstwem zakłóceń procesu rozwojowego, którego przyczyny związane są z indywidualnym tempem i rytmem rozwoju dziecka oraz niesamoistne (NORM), będące następstwem zaburzeń powstających na skutek działania czynników patogennych. W obydwu przypadkach niezbędny jest jak najszybszy kontakt z logopedą. Bardzo ważne jest też stwierdzenie czy dziecko dobrze słyszy. By nauczyło się mówić, musi słyszeć. Proszę więc sprawdzić czy słyszy szept, czy słyszy dźwięki z większej odległości, czy tak samo odbiera dźwięk, gdy jego źródło ma z prawej, lewej strony, z przodu i z tyłu. Proszę także dowiedzieć się lub przypomnieć sobie, jak przebiegał rozwój mowy u innych członków rodziny, bo element dziedziczenia ma tutaj znaczenie.
RS80

Postautor: ciocia_Klocia » 3 maja 2011, o 21:01

Jeszcze raz bardzo dziękuję. Jutro w takim razie z samego rana porozmawiam z logopedą przedszkolnym, dowiem się w jaki sposób ja mogę wspierać tego 5-latka w rozwoju mowy.

Serdecznie pozdrawiam
ciocia_Klocia

Wróć do Pytania/problemy rodziców - Wydaje mi się, że... Mam pytanie... Co zrobić gdy...