Problem z wymową :( !

Problem z wymową :( !

Postautor: dxd_29 » 16 cze 2013, o 20:34

Witam

Mam 29 lat i problem z wymową szczególnie litery "F", do tego śmiesznie układające się usta podczas wymowy ze wole w lustrze się nie widzieć przy wypowiadaniu się (nie wiem jak to opisać, więc tak najprościej to szybko kłapią i śmiesznie to wygląda, rzuca się w oczy) co do wymowy mam wrażenie jak bym seplenił jeśli jest to F gdzieś w zdaniu. Ten problem z wymowa przeważnie litery F jest tak denerwujący ze staram się układać zdania tak żeby to jakoś ominąć bo się go wręcz już boję, jest to tak meczące ze aż strach, wole czasami się nic nie odzywać i dużo przez to tracę, w sumie już straciłem więc postanowiłem sobie jakoś pomóc lepiej późno niż wcale. Myślałem ze to przez krzywe zęby bo miałem dwie jedynki górne wysunięte do przodu jak królik i jeszcze do tego w kształcie litery C. Korekta zębów powiedzmy poprawiła się w 80% bo nie jest jak sadziłem, że będzie gdyż dalej trochę wystają do przodu, tyle ze już nie ma tej krzywizny aż takiej i jak powiedziała Pani ortodontka, zgryz mam prawidłowy, lecz ta cholerna wymowa F pozostała :( wiem ze późno się obejrzałem ale cos mnie olśniło, gdzieś przeczytałem że można takie rzeczy leczyć i postanowiłem najpierw sięgnąć pomocy na forum.
Czy mogę to jakoś sam wyćwiczyć ? czy pójść do logopedy ? ile kosztuje taka wizyta, ewentualne leczenie itp. ?
Proszę o pomoc w tej kwestii bo mnie to już dobija i czuję się przez to jak upośledzony :(

Dziękuje i Pozdrawiam
dxd_29

Re: Problem z wymową :( !

Postautor: KasiaG » 28 cze 2013, o 09:35

Dzień dobry
Pana motywacja jest ogromna, a to już pierwszy krok do sukcesu.
Logopeda to nie tylko specjalista dla dzieci, często pojawiają się dorośli pacjenci... Proszę się przełamać i wybrać się do logopedy, który oceni, czy występują jeszcze jakieś trudności anatomiczne i pokaże Panu w jaki sposób osiągnąć prawidłowa wymowę. Czeka Pana sporo ćwiczeń, ale gdy zobaczy Pan pierwsze efekty będzie już tylko łatwiej. Proszę to potraktować jak chodzenie na siłownię ;) - dla zdrowia, urody i lepszego samopoczucia!

Trzymam kciuki :)

P.S. Proszę się pochwalić, gdy już się Pan zdecyduje!
KasiaG

Postautor: raptor11 » 4 sie 2013, o 09:29

Potwierdzam. Praca i wytrwałość przede wszystkim. Miałem podobny problem, który udało się przezwyciężyć.
raptor11

Postautor: lizak90 » 5 sie 2013, o 21:44

Też mam problem z F i W. Często zdarza mi się używać tych liter zastępczo w nieodpowiednich wyrazach. Często jest to nawet niezauważalne ale czasami muszę się poprawiać.
lizak90

Postautor: m.kosmal » 6 wrz 2013, o 12:28

Witam gratuluję motywacji, myślę ze powinien się pan udać do logopedy. Ja od dziecka miałem problemy z wymową, ale odkąd skorzystałem z pomocy logopedy jest znaczna poprawa:)
m.kosmal

Postautor: lulek10 » 15 wrz 2013, o 13:02

Ćwiczeniami zdziałasz wszystko, każdą wadę wymowy da się wyleczyć, tylko trzeba być wytrwałym i cierpliwym, powodzenia.
lulek10

Postautor: klarys » 26 wrz 2013, o 16:37

lulek10 pisze:Ćwiczeniami zdziałasz wszystko, każdą wadę wymowy da się wyleczyć, tylko trzeba być wytrwałym i cierpliwym, powodzenia.

racja, ćwiczenia to podstawa
klarys

Postautor: GoSkaGoska » 15 kwie 2014, o 11:31

Zgadza sie...
GoSkaGoska

Postautor: LuizL » 20 kwie 2014, o 21:02

Da radę...
LuizL

Postautor: Cynamon » 29 wrz 2014, o 11:29

jak już jest motywacja to jest i połowa sukcesu. generalnie ćwiczeniami można wszystko wyleczyć samemu, ale wiadomo to będzie trwało dłużej niż gdybyśmy poszli do logopedy. ja jak byłam młodsza to miałam problem z wymową R, która w sumie brzmiała u mnie bardzo dziwne, ale mama zapisała mnie tutaj http://www.centrumvitamed.com/ i udało się w końcu... chociaż nie powiem, żeby było jakoś łatwo. życzę powodzenia!
Cynamon

Następna

Wróć do Kiedy do logopedy?