r gardłowe u 3-latka / problem ze skierowaniem do logopedy

r gardłowe u 3-latka / problem ze skierowaniem do logopedy

Postautor: dora » 28 wrz 2011, o 23:15

Mój synek - Staś w lipcu skończył 3 lata. Wcześnie zaczął mówić. Mówi płynnie, zdaniami. Jako 3-latek zaskakuje innych swoją mową. Wszystkie głoski oprócz r wymawia odpowiednio do wieku. Zaczyna już prawidłowo wymawiać sz, ż, cz, to znaczy czasem mówi sz, ż, cz, a czasem s, z, c.
Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie gardłowe r. "Nauczył się" go prawdopodobnie od starszego brata (5-latka), który od roku chodzi do logopedy właśnie w związku z wymową gardłowego r.
Pani logopeda, która zajmuje się Przemkiem, jest gotowa przyjąć Stasia. Synek chętnie zostałby z bratem na zajęciach, w domu też lubi dołączać się, kiedy robię ćwczenia z Przemkiem.

Dziś byłam ze Stasiem u pediatry. Lekarka stwierdziła, że nie może skierować 3-letniego dziecka do logopedy, bo NFZ na to nie pozwala. Wymowę r sprawdza dopiero u 6-latków. Uważa też, że nie warto Stasiowi zabierać dzieciństwa i zbyt wcześnie ćwczyć.

Z tego, co wyczytałam na forum i z innych źródeł w Internecie rozumiem, że Stasiowi jest potrzebna pomoc logopedyczna. Dobrze uważam, czy się mylę?

Moje najważniejsze pytanie brzmi:
Czy rzeczywiście NFZ robi jakieś ograniczenia odnośnie tego, w jakim wieku można skierować dziecko do logopedy w przypadku wymowy r gardłowego? Czy ktoś z Państwa zna może jakiś przepis regulujący tę sprawę?
dora

Re: r gardłowe u 3-latka / problem ze skierowaniem do logope

Postautor: koperek » 29 wrz 2011, o 00:15

R pojawia sie u dzieci w wieku 5,6 lat jednak w przypadku Pani synka widac nazwijmy to tzw "obciazenie" wiec pediatra w tym przypadku nie ma racji kompletnie !

Jak najbardziej jest potrzebna pomoc logopedyczna dla Stasia, jest to r gardlowe mozna go szybko i latwo wyprowadzic do przodu jezyka nie powinno sie czekac do 5, 6 roku !!!

A pediatra niech nie zabiera sobie "autorytetu" gadajac takie bzdury !! (przepraszam ale az sie zagotowalam)
koperek

Postautor: dora » 29 wrz 2011, o 22:36

Dziękuję za odpowiedź. Dzwoniłam dziś do NFZ do działu skarg i wniosków. Poradzono mi, żebym domagała się od pediatry skierowania na konsultację logopedyczną lub pisemnej odmowy z uzasadnieniem. Ciekawe, co mi napisze: "Trzylatków nie kieruje się do logopedy"???
Ech, obym ją przekonała do wypisania tego skierowania, bo nie mam ochoty potem z takimi świstkami jeździć po NFZ-tach.
Jeśli nie wymyślę nic lepszego, to chyba pożyczę od naszej pani logopedy odpowiedni podręcznik i pojawię się z nim w poniedziałek u naszej pani doktor, żeby wytłumaczyć, że nad r gardłowym można pracować już z trzylatkiem.
dora

Postautor: alicja.patrkowska » 3 paź 2013, o 18:00

dasz radę!
alicja.patrkowska

Postautor: minniestefcia » 23 paź 2013, o 08:58

Pisz skargi i sie nie daj.
minniestefcia

Postautor: ZukowskaM » 1 kwie 2014, o 11:11

Dokładnie
ZukowskaM

Postautor: morton » 21 kwie 2014, o 16:20

Fajnie
morton

Postautor: pirczek » 19 wrz 2015, o 12:38

Serdeczne thanks! Właśnie o to mi chodziło:)
pirczek

Wróć do Wczesna interwencja logopedyczna