Problem z głosem

Problem z głosem

Postautor: Adams » 29 kwie 2011, o 18:12

moja praca wymaga ode mnie stałej i niestety dość głośnej emisji głosu. Po paru godzinach krzyczenia do mikrofonu tracę głos, mam chrypkę i zapalenie tchawicy i krtani. Czy można jakoś temu zaradzić. Bardzo proszę o poradę
Adams

Re: Problem z głosem

Postautor: Fiona » 3 maja 2011, o 12:23

Można temu zapobiec, stosując ogólne zasady higieny głosu. Wskazane jest ograniczanie zbyt długiego, wyczerpującego i głośnego mówienia. Utrzymująca się chrypka powinna być sygnałem do zasięgnięcia porady lekarskiej. Najlepiej udać się do lekarza laryngologa, foniatry w celu wykonania badań krtani i słuchu. Zbyt głośne mówienie może być przyczyną obniżenia progu słyszenia. Dopiero po przeprowadzeniu badań można rozpocząć pracę nad właściwą emisją głosu. Punktem wyjścia powinny być ćwiczenia oddechowe, bezgłosowe w celu wydłużenia fazy wydechowej (mówimy przecież na wydechu), następnie ćwiczenia oddechowe - głosowe. Takie ćwiczenia najlepiej (w pierwszym etapie) wykonywać pod okiem logopedy, następnie utrwalać samodzielnie.
Fiona

Re: Problem z głosem

Postautor: Adams » 20 cze 2011, o 19:05

Bardzo Pani dziękuje za wyczerpującą odpowiedź

Pozdrawiam
Adams

Wróć do Wczesna interwencja logopedyczna