rozwój mowy 4-latka

rozwój mowy 4-latka

Postautor: jurekk » 1 sie 2011, o 15:06

Jak wygląda rozwój mowy w czwartym roku życia?
jurekk

Re: rozwój mowy 4-latka

Postautor: Mag_Nolie » 21 sie 2011, o 19:15

Dziecko 4-letnie powinno już wymawiać w mowie potocznej s, z, c, dz. Często między 4 a 5 rokiem życia pojawia się głoska r, a jej opanowanie jest dla dziecka takim sukcesem, że nadużywa jej zamieniając l w r np. lalka = rarka, korale = korare. Jest to typowy objaw hiperpoprawności, z którego dziecko samoczynnie wyrasta. Głoski sz, ź, cz, dż są zastępowane przez s, z, c, dz lub ś, ź, ć, dź i jest to seplenienie fizjologiczne. Tylko 5% dzieci w tym wieku mówi całkiem poprawnie.
Mag_Nolie

Postautor: Mag_Nolie » 21 sie 2011, o 19:19

Dziecko 4-letnie powinno już wymawiać w mowie potocznej s, z, c, dz. Często między 4 a 5 rokiem życia pojawia się głoska r, a jej opanowanie jest dla dziecka takim sukcesem, że nadużywa jej zamieniając l w r np. lalka = rarka, korale = korare. Jest to typowy objaw hiperpoprawności, z którego dziecko samoczynnie wyrasta. Głoski sz, ź, cz, dż są zastępowane przez s, z, c, dz lub ś, ź, ć, dź i jest to seplenienie fizjologiczne. Tylko 5% dzieci w tym wieku mówi całkiem poprawnie.
Mag_Nolie

Postautor: angileena » 5 lis 2012, o 07:46

Nice surprise about this shorter form. Can you tell us what it is you are talking/writing about?
Has any info. about this shorter form been posted before (and i just missed it)?
angileena

Postautor: niedzwiedzia » 22 lis 2012, o 23:40

dzieci czteroletnie mogą jeszcze zamieniać szereg szumiący sz rz cz dź na syczący s z c dz według wzorca nie powinna pojawiać się głoska "j" w zamianie na "r" bo to świadczy o braku pionizacji języka i jest to już problem. Pomijając szereg szumiący i głoskę r dziecko czteroletnie pozostałe głoski powinno wypowiadać prawidłowo we wszystkich pozycjach w nagłosie, śródgłosie i wygłosie.
niedzwiedzia

Postautor: wesola-mama » 6 lut 2013, o 18:13

Rozwój mowy dziecka jest bardzo ważny. Najlepiej (najłatwiej dla logopedy) jest pracować z dzieckiem jak najwcześniej, gdyż wtedy bardzo szybko jest w stanie naprawić błędy wymowy które robi dziecko. Wiem bo miałam problem ze swoim dzieckiem i na gwałt potrzebowałam pomocy logopedy. Dobry logopeda wie jak najlepiej osiągnąć zamierzony cel i wie przy pomocy jakich narzędzi to osiągnąć. Jestem mamą z [Krakowa, więc mogę polecić logopedę pod tym adresem: http://www.demostenes.org.pl, posiada ona bardzo dużo różnych przedmiotów - zabawek, którymi dzieciaczki są zafascynowane i z przyjemnością wykonują zadane ćwiczenia.
wesola-mama

Postautor: Marta Krusz... » 8 lut 2013, o 00:20

wesola-mama pisze:Rozwój mowy dziecka jest bardzo ważny. Najlepiej (najłatwiej dla logopedy) jest pracować z dzieckiem jak najwcześniej, gdyż wtedy bardzo szybko jest w stanie naprawić błędy wymowy które robi dziecko. Wiem bo miałam problem ze swoim dzieckiem i na gwałt potrzebowałam pomocy logopedy. Dobry logopeda wie jak najlepiej osiągnąć zamierzony cel i wie przy pomocy jakich narzędzi to osiągnąć. Jestem mamą z [Krakowa, więc mogę polecić logopedę pod tym adresem: http://www.demostenes.org.pl, posiada ona bardzo dużo różnych przedmiotów - zabawek, którymi dzieciaczki są zafascynowane i z przyjemnością wykonują zadane ćwiczenia.

Dla mnie to śmierdzi reklamą (kryptoreklamą). Fuj, nieładnie. Reklamę się wykupuje, wtedy jest się uczciwym. Inaczej trudno uwierzyć w prawdziwość powyższych słów. Takimi tanimi pomysłami łatwiej komuś zaszkodzić, niż pomóc.
Marta Krusz...

Postautor: violka10 » 14 paź 2013, o 17:54

Reklama jest dźwignią handlu.
violka10

Postautor: angelina12 » 21 paź 2013, o 16:40

Wszędzie ta reklama...
angelina12

Postautor: bibliotekarkaaa » 21 paź 2013, o 21:35

Informacja się przyda. Dziękuje.