dwujęzyczność a jąkanie

dwujęzyczność a jąkanie

Postautor: nati_zalewska » 11 mar 2011, o 22:46

Naczytałam się w internecie, że dzieci dwujęzyczne częsciej się jąkają. Czy możecie wytłumaczyć mi jaki jest związek między jąkaniem a dwujęzycznością dziecka ?
nati_zalewska
 
Posty: 4
Rejestracja: 11 mar 2011, o 00:03

Re: dwujęzyczność a jąkanie

Postautor: logostudenka » 12 mar 2011, o 12:18

Znalazłam coś takiego w necie ale to jakiś abstrakt :

"Dzieci, które przed 5 rokiem życia posługują się dwoma językami jąkają się znacznie częściej,
niż rówieśnicy mówiący w jednym języku informuje pismo Archives of Disease in Childhood.Naukowcy z University College London doszli do takich wniosków na podstawie badań w grupie 317 jąkających się dzieci oraz w grupie dzieci bez tego zaburzenia. Zebrano dane na temat języków, jakimi opiekunowie dzieci posługiwali się w domu: językiem angielskim czy innym językiem, jeśli byli imigrantami, czy też angielskim w połączeniu z językiem ojczystym. Okazało się, że dzieci, które przed 5 rokiem życia posługiwały się dwoma językami ojczystym językiem rodziców oraz angielskim częściej jąkały się, niż dzieci posługujące się od urodzenia jednym językiem. Z kolei jąkające się maluchy, które do 5 roku życia mówiły wyłącznie w jednym języku, szybciej pozbywały się tej wady wymowy. Ponad połowa z nich przestała się jąkać przed ukończeniem 12 lat, podczas gdy w grupie dwujęzycznej jedna czwarta. Wyniki w nauce dzieci jąkających się nie odbiegały od wyników pozostałych uczniów. Zdaniem autorów, z pracy tej wynika, że dzieci dla których angielski nie jest językiem ojczystym, mogą odnieść wyraźne korzyści odkładając jego naukę na później. Obniża to bowiem ryzyko jąkania się."
logostudenka
 
Posty: 3
Rejestracja: 11 mar 2011, o 00:25

Re: dwujęzyczność a jąkanie

Postautor: Monia » 12 mar 2011, o 12:26

Nie widzę związku między dwujęzycznością a jąkaniem. Dziecko dwujęzyczne jeśli od początku jest uczone dwóch języków nie odbiera tego jako sytuacji stresowej. Tak mi się wydaje. Tekst znaleziony przez Ciebie zaprzeczałby wielu publikacjom na ten temat ! Ciekawimnie czy badania wzięły pod uwagę psychologicze i socjalne warunki dzieci ?
Monia
 
Posty: 8
Rejestracja: 9 mar 2011, o 23:46

Re: dwujęzyczność a jąkanie

Postautor: carmen » 12 mar 2011, o 13:54

może chodzi o dzieci dwujęzyczne imigrantów, badania są przeprowadzane a Ameryce czyli sporo jest takich przypadków. Wydaję mi się, że to bardziej właśnie sytuacja społeczna, zmiana środowiska, nowe otoczenie wpływa na niepłynność mówienia, zaburzenia, jąkanie niż sam fakt dwujęzyczności dzieci.
carmen
 
Posty: 15
Rejestracja: 12 mar 2011, o 13:51


Wróć do JąkanieKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron