Giełkot a jąkanie

Giełkot a jąkanie

Postautor: Aga_81 » 29 kwie 2011, o 16:19

Witam, czy występuje jakaś zależność pomiędzy jąkaniem a giełkotem? Czy może być tak, że giełkot jest pierwszym stadium jąkania?
Aga_81

Re: Giełkot a jąkanie

Postautor: Magda » 3 maja 2011, o 20:15

Podczas stawiania diagnozy należy precyzyjnie oddzielić mowę bezładną - giełkot od jąkania, ponieważ obydwa zaburzenia mowy wymagają innych oddziaływań terapeutycznych. Obydwa problemy różnią się zarówno symptomami jak i cechami osobowości jednostek je posiadających.

(materiały dr Krzysztofa Szamburskiego)
Magda

Postautor: Aga_81 » 1 cze 2011, o 11:16

Bardzo dziękuję za informację, będę b. wdzięczna za wyjaśnienie mi również drugiej części mojego pytania, czy giełkot może poprzedzać jąkanie?
Aga_81

Postautor: julia1 » 13 cze 2011, o 22:05

a jakie są symptomy giełkotu?
julia1

Postautor: madix » 14 cze 2011, o 21:29

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wg niektórych giełkot może poprzedzać jąkanie i utrzymywać się w jego wczesnej fazie. Inna opinia jest taka, że giełkot przekształca się w jąkanie wtedy, gdy dołączają się silne skurcze narządów mowy.
madix

Postautor: madix » 14 cze 2011, o 21:34

Symptomy giełkotu: powtórzenia (jednosylabowe lub pierwszej sylaby), przedłużanie i/lub wtrącanie elementów wypowiedzi, zacinanie się, słaba koncentracja, wąski zakres uwagi, słaba interpretacja procesów myślowych, trudności w artykulacji, czytaniu i pisaniu, przyspieszone tempo mówienia.
madix

Postautor: julian_milkowski » 26 paź 2014, o 14:16

Moje dziecko też ma problem z jąkaniem, początek rozróżnienia giełkotu a jakąnia byl trudny. Ale wyszlo, ze jednak jąkanie... Niestety moje dziecko ma jż 8 lat i, niby mowi coraz lepiej, nie zacina się, jednak dalej jest ten problem. Jedna z Pań podpowiedziala mi, ze dobrym sposobem jest jezyk angielski lublin ma taka szkole, ktora prowadzi zajecia dla dzieci w jego wieku, na zasadzie zabawy... Moze to pomoze jakos przezwyciezyc ten problem...
julian_milkowski

Postautor: cezary.millowiecz » 26 paź 2014, o 16:54

Ja mam problemy z jąkaniem. Strasznie mnie to wycofalo z zycia. Wybralem inne studia niż chcialem, wybralem informatyka studia wieczorowe, ktore pozowola mi na zminimalizowanie kontaktu z ludzmi, aby sie nie osmieszac. Ja sie jakam jak rozmawiam z ludzmi, wteyd sie bardzo stresuje, niestety nie potrafie tego przezwyciezyc, co doprowadzilo do wycofania mnie z zycia publicznego...
cezary.millowiecz

Postautor: logopedakrakow » 30 paź 2014, o 17:01

Giełkot wcale nie musi przekreślać z życia publicznego, da radę sobie w mniejszym lub większym stopniu przecież pomóc, nie poddawajcie się!
logopedakrakow

Wróć do Jąkanie