Nietypowy problem z "r"

Odpowiada ekspert wydawnictwa Impuls

Nietypowy problem z "r"

Postautor: Oszuch » 13 lip 2013, o 13:00

Na samym początku chcę podkreślić, że chodzi mi o szczególne przypadki; "r" bez żadnego towarzystwa jest u mnie wymawiane poprawnie. Swoją dykcje określiłbym jako poprawną, wszelkie łamańce językowe nawet przy szybkiej wymowie nie sprawiają mi problemu nawet gdy czytam je po raz pierwszy. Nie ukrywam, że mój problem nie tyczy mowy, a raczej rapu. W sumie wszystko podobne jednak gdy przy pewnej szybkiej piosence jest część: "Wołam ciecia z posterunku, że rura pękła w..." to podwójne "r" w wyrazie rura wymawiam jak angielskie "r", tak jak w angielskim wyrazie right. Autor piosenki jest uważany powszechnie za kogoś kto robi z językiem co tylko chce, bardzo szybko i wyraźnie potrafi zarapować skomplikowane teksty. Czy są jakieś ćwiczenia bym mógł poprawić moje "r"? Czasem w zwykłej mowie przy szybszym tempie mam taki problem ze słowem "żrący" etc.
Oszuch

Re: Nietypowy problem z "r"

Postautor: mwasilewska » 24 sie 2013, o 13:23

Polecam rozłożyć trudne wyrazy na części składowe. Spróbuj może tak:

- ru ru ru ru ru ru (dużo powtórzeń, w różnych tempie: raz wolno, raz szybko, na zmianę);
- rrru rrru rrru rrru (jw.)
- ra ra ra ra ra ra (jw.)
- rrra rrra rrra rrra rrra (jw.)
- rur rur rur rur rur (jw.)
- ura ura ura ura ura (jw.)
- próbuj łączyć, w różnym tempie: rura

Im więcej powtórzeń w różnych kombinacjach, tym szybciej wyrobisz pamięć mięśniową, która przy ruchach artykulacyjnych jest szczególnie precyzyjna. Można rozkładać dowolnie każdy trudny wyraz, "żrącego" rozłóż np. tak:

- żr żr żr żr żr
- żrrr żrrr żrrr żrrr żrrr
- rą rą rą rą rą
- żżżrrr żżżrrr żżżrrr
itd.

Zapewniam, że jeśli podejdziesz do tego uczciwie i poświęcisz tym ćwiczeniom kwadrans codziennie, efekty przyjdą bardzo szybko.
Powodzenia!
mwasilewska

Postautor: lubiemowic » 2 wrz 2013, o 14:57

U mnie problem z R najbardziej jest słyszalny właśnie przy łączeniu 'r' z samogłoskami, już się do tego w sumie przyzwyczaiłam, tylko fakt, że mam na imię Maria powoduje lekki dyskomfort, gdy przedstawiając się muszę 3 razy to powtarzać :/
lubiemowic

Postautor: bryza141 » 16 wrz 2013, o 01:41

U mnie problem z R najbardziej jest słyszalny właśnie przy łączeniu 'r' z samogłoskami, już się do tego w sumie przyzwyczaiłam, tylko fakt, że mam na imię Maria powoduje lekki dyskomfort, gdy przedstawiając się muszę 3 razy to powtarzać :/

Nie martw się z czasem, nabierzesz wprawy i będzie dużo lepiej
bryza141

Postautor: ddst1gs » 26 wrz 2013, o 16:43

bryza141 pisze:U mnie problem z R najbardziej jest słyszalny właśnie przy łączeniu 'r' z samogłoskami, już się do tego w sumie przyzwyczaiłam, tylko fakt, że mam na imię Maria powoduje lekki dyskomfort, gdy przedstawiając się muszę 3 razy to powtarzać :/

Nie martw się z czasem, nabierzesz wprawy i będzie dużo lepiej

Ja miałem podobnie, dzięki !
ddst1gs

Postautor: redshock@o2.pl » 25 lis 2013, o 21:25

u mnie też podobny problem mój synek niestety ma
redshock@o2.pl

Postautor: KubiakLaura » 21 kwie 2014, o 12:36

Trudno
KubiakLaura

Wróć do Pomoce logopedyczne