Wspomaganie rozwoju dziecka z ryzyka dysleksji

Odpowiada ekspert wydawnictwa Impuls

Wspomaganie rozwoju dziecka z ryzyka dysleksji

Postautor: Impuls » 4 lip 2014, o 10:29

Obrazek

Rudzińska-Rogoży Aneta

Wspomaganie rozwoju dziecka z ryzyka dysleksji


Książka dostępna w wersji papierowej i elektronicznej - ebook.


Niniejsza publikacja powstała z myślą o wciąż aktualnej potrzebie propagowania wiedzy z dziedziny logopedii oraz w celu wymiany doświadczeń pomiędzy wszystkimi, którzy są odpowiedzialni za edukację swoich podopiecznych; myślą przewodnią jest tu idea wczesnej diagnozy i pracy korekcyjno-kompensacyjnej podejmowanej wobec dzieci, u których zaobserwowano pierwsze symptomy nieharmonijnego rozwoju psychomotorycznego. Bez względu na dalszy rozwój ewentualnej dysleksji, podjęcie interwencji terapeutycznej jest jedynym słusznym krokiem. Nie należy się obawiać etykietowania dziecka. Konsekwencje „przeoczenia” problemu wysoce niekorzystnie rzutują na karierę szkolną.


Książka składa się z dwóch części. Pierwsza koncentruje się na teoretycznych aspektach podejmowanej tematyki, a otwiera ją tekst Aleksandry Maciarz, będący wprowadzeniem w zjawisko ryzyka dysleksji – Autorka wskazuje dylematy związane z pojęciem dysleksji i ich implikacje dla praktyki oświatowej. Zagadnieniem rozpoznawania ryzyka dysleksji zajęła się w swojej pracy Agnieszka Nowicka, analizując proces postępowania diagnostycznego, natomiast Jolanta Lipińska-Lokś systematyzuje wiedzę na temat zasad i specyfiki pracy terapeutycznej z dziećmi. Artykuł Urszuli Konkol stanowi za to przypomnienie zadań, jakie ma do wypełnienia placówka przedszkolna wobec podopiecznych, przejawiających trudności rozwojowe. Druga część książki ma charakter praktyczny: tworzy ją zbiór tekstów poświęconych wybranym metodom pracy terapeutycznej z dziećmi z ryzyka dysleksji. W pierwszym z nich Aneta Rudzińska-Rogoża, poprzez analizę indywidualnego przypadku, pokazuje możliwości zastosowania teorii integracji sensorycznej A. Jean Ayres w diagnozie i terapii dzieci z ryzyka dysleksji. Opis trudnych doświadczeń szkolnych ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się otrzymujemy w pracy Edyty Ćwikły, analizującej problem z perspektywy terapeuty, podczas gdy tekst Urszuli Konkol prezentuje przykład optymalnej realizacji zadań związanych ze wspomaganiem rozwoju dzieci w jednym z zielonogórskich przedszkoli. Akcentując znaczenie ruchu w edukacji dziecka, Ewa Skorupka dzieli się propozycjami zajęć stymulujących motorykę dużą i małą; podobne rozwiązania wskazuje Aleksandra Matusiak, bazując na przeświadczeniu o terapeutycznej sile muzyki i proponując Czytelnikowi niezwykle interesujące scenariusze zajęć muzykoterapeutycznych. Dwa wieńczące publikację teksty – Urszuli Kochanowskiej i Leokadii Wiatrowskiej – przedstawia założenia teoretyczne oraz wybrane rozwiązania praktyczne dwóch znakomitych, ale wciąż zbyt mało rozpoznanych metod: glottodydaktyki przedszkolnej i szkolnej oraz polisensorycznej metody nauki czytania i pisania.

Niniejsza pozycja adresowana jest przede wszystkim do nauczycieli edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, terapeutów pedagogicznych, pedagogów szkolnych oraz studentów kierunków pedagogicznych. Ze względu na jej wymiar praktyczny – ciekawe propozycje ćwiczeń, gier i zabaw korekcyjno-kompensacyjnych zawartych w konspektach i scenariuszach zajęć – może być również pomocą dla rodziców, którzy chcą się aktywnie włączyć w oddziaływania profilaktyczno-terapeutyczne wobec własnych pociech.

http://impulsoficyna.com.pl/katalog/wspomaganie-rozwoju-dziecka-z-ryzyka-dysleksji,1319.html
Impuls
Rekomendowany doradca
 
Posty: 73
Rejestracja: 3 kwie 2011, o 14:15
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Wspomaganie rozwoju dziecka z ryzyka dysleksji

Postautor: Impuls » 4 lip 2014, o 10:32

W rzeczywistości szkolnej i wychowawczej w szerszym zasięgu zjawisko dysleksji jest zauważane i nastąpił etap rozumienia trudności w nauce z nim związanych oraz podejmowane są próby obniżenia progów tych trudności. Takich prac w ostatnich latach pojawia się coraz więcej. Wciąż jednak słabe jest ich przełożenie na możliwości działań nauczycielskich w codzienności edukacyjnej. Ta praca wpisuje się w nurt owych poszukiwań, ma jednak cechę specyficzną. Otóż przekracza krąg ogólnych wyjaśnień i rad i przechodzi na poziom wskazań zasad, możliwości i sposobów pracy.

[…] Przydatność zbioru widzę w trzech kręgach odbiorców: studentów, dla których będzie jasnym wyjaśnieniem i ukazaniem, iż związek między teorią i praktyką jest naturalny; nauczycieli – jako wzmocnienie ich działań; rodziców, dla których będzie to podpora w ich domowej pracy z dzieckiem. Każda z tych grup znajdzie tu inspirację do własnych rozwiązań.fragment z recenzji prof. zw. dr hab. Krystyny Ferenz (Uniwersytet Wrocławski)

http://impulsoficyna.com.pl/katalog/wspomaganie-rozwoju-dziecka-z-ryzyka-dysleksji,1319.html
Impuls
Rekomendowany doradca
 
Posty: 73
Rejestracja: 3 kwie 2011, o 14:15
Lokalizacja: KRAKÓW


Wróć do Pomoce logopedyczneKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron