Metoda pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia mowy

Odpowiada ekspert wydawnictwa Impuls

Metoda pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia mowy

Postautor: Impuls » 1 cze 2015, o 14:04

Barbara Pastuszek-Lipińska
Metoda pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia mowy

Monografia jest poświęcona Melodic Intonation Therapy (MIT) – metodzie wspierającej terapię mowy u osób cierpiących na zaburzenia mowy spowodowane nieprawidłowościami w pracy ośrodkowego układu nerwowego. Skierowana jest do osób zainteresowanych oddziaływaniem muzyki na człowieka, jego rozwój poznawczy i emocjonalny, na rozwój funkcji językowych i komunikacyjnych, a także mechanizmami tego wpływu w kontekście użyteczności muzyki w terapii zaburzeń mowy i zaburzeń komunikacyjnych.


Każdy z rozdziałów poprzedzony jest wprowadzeniem, które zawiera definicje oraz klasyfikacje dotyczące zagadnień poruszanych w publikacji. W pierwszym przedstawiono cele i założenia badań własnych oraz projektu, w którego ramach powstała monografia. W drugim zaprezentowano metodę oraz twierdzenia leżące u jej podstaw, a także historię jej powstania. W trzecim opisano oddziaływanie metody MIT z uwzględnieniem różnych perspektyw, tj. neuronaukowej, psychologicznej oraz językoznawczej, w tym aspektów psycholingwistycznych oraz językoznawstwa naturalnego. Dokonano analizy czynników leczących w MIT, biorąc pod uwagę różne aspekty muzyki oraz obserwacje własne, współpracowników i naukowców zajmujących się badaniem skuteczności metody oraz zakresu jej oddziaływania. W czwartym przedstawiono profile pacjentów, uwzględniając charakterystyki poszczególnych osób uczestniczących w projekcie, metodologię pracy badawczej, trudności oraz indywidualne potrzeby poszczególnych pacjentów. Omówiono także te obszary i zaburzenia mowy, które objęte były interwencją w projekcie. Ponadto zaprezentowano metodologię pracy oraz przebieg projektu badawczego, jak również opis wyników badań. W rozdziale piątym opisano przebieg projektu, a w ostatnim zamieszczono dyskusję na temat rezultatów badań, podsumowanie poczynionych analiz oraz wnioski. Rozdział ten zawiera także opis ograniczeń projektu i krótkie zestawienie badań, które powinny być przeprowadzone w przyszłości w celu uzyskania odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii wciąż budzących kontrowersje. Książka zawiera materiały opublikowane bądź obecnie poddawane recenzji w redakcjach kilku czasopism naukowych.Obrazek


ISBN: 978-83-7850-637-9

Wydanie pierwsze, Kraków 2015, Format B5, Objętość 142 strony, Oprawa miękka, klejona, folia matowa
Impuls
Rekomendowany doradca
 
Posty: 73
Rejestracja: 3 kwie 2011, o 14:15
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Metoda pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia mowy

Postautor: zaromekk » 14 wrz 2015, o 11:58

Te informacje z pewnością mi się przydadzą, dzięki.
zaromekk
 
Posty: 3
Rejestracja: 9 wrz 2015, o 12:04

Re: Metoda pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia mowy

Postautor: Dallens » 28 paź 2015, o 16:57

Książka jest bardzo ciekawa, merytorycznie napisana. Bardzo lubię książki tej autorki, bo piszę bardzo przystępnie i nie jest to taka typowa książka naukowa.
Dallens
 
Posty: 2
Rejestracja: 28 paź 2015, o 16:49


Wróć do Pomoce logopedyczneKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

cron