Pedagogika specjalna - podręcznik

Odpowiada ekspert wydawnictwa Impuls

Pedagogika specjalna - podręcznik

Postautor: Impuls » 2 wrz 2015, o 13:44

Iwona Chrzanowska

Pedagogika specjalna. Od tradycji do współczesności

Publikacja, którą oddajemy do rąk czytelnika: Pedagogika specjalna. Od tradycji do współczesności, jest próbą ukazania interdyscyplinarnego dorobku naukowego w zakresie tradycyjnych i nowych obszarów badań koncentrujących się na problematyce zróżnicowania rozwojowego, jego konsekwencji i implikacji.

Zamysłem wyznaczającym uporządkowanie treści jest ich podział na dwie części: Wokół znanych kategorii i rozważań oraz Współczesne zagadnienia pedagogiki specjalnej.

Monografia Iwony Chrzanowskiej to praca jakiej w ostatnim dziesięcioleciu nie opublikowano. To gigantyczne zadanie twórcze z szeregiem subdyscyplinarnych i interdyscyplinarnych wątków. Warto zwrócić uwagę, że książka ma aspiracje „wyjścia” poza tradycyjny podręcznik. Między innymi temu ma służyć podział książki na dwie części. Pierwsza niejako wprowadzająca w podstawy i tradycję pedagogiki specjalnej, druga traktująca o najważniejszych problemach dzisiejszej pedagogiki specjalnej. Autorka unika w dyskusji domniemań, posługuje się twardymi danymi empirycznymi i poprawną terminologią naukową. Przy czym autorce, co uważam jest niesłychanie ważne dla tego typu publikacji, udało się znaleźć kompromis pomiędzy naukowością a zrozumiałością tekstu. Książkę czyta się dobrze bez względu na poziom rozwoju naukowego. Będzie ona zapewne pomocna nie tylko dla studentów pedagogiki specjalnej, ale również dla wszystkich innych osób stykających się w swojej pracy zawodowej z osobami niepełnosprawnymi.


Podręcznik zawiera bogatą i aktualną wiedzę z zakresu pedagogiki specjalnej. Autorka przytacza w nim najnowsze badania, wskazuje zagadnienia niejednoznaczne i budzące kontrowersje. Nie tylko opisuje, referuje i streszcza, ale również analizuje, porównuje i ocenia. Często akcentuje własny punkt widzenia, co jest zaletą pracy ponieważ nadaje jej indywidualny i niepowtarzalny charakter.
Uważam, że książka będzie pożądanym materiałem dydaktycznym dla studentów pedagogiki specjalnej i pedagogiki a także studentów pokrewnych dyscyplin zainteresowanych problematyką niepełnosprawności. Praca powinna zainteresować również profesjonalistów – nauczycieli, pedagogów, psychologów, pracowników socjalnych, rehabilitantów.


Obrazek


ISBN: 978-83-7587-905-6

Wydanie pierwsze, Kraków 2015, Format B5, Objętość 702 strony, Oprawa miękka, klejona, folia
matowa
Impuls
Rekomendowany doradca
 
Posty: 73
Rejestracja: 3 kwie 2011, o 14:15
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Pedagogika specjalna - podręcznik

Postautor: Dallens » 28 paź 2015, o 16:56

Nie przepadam za tą książka, bo nie odpowiada mi sposób pisania autorki, ale znajdziecie w niej bardzo dużo przydatnych informacji. Cena książki też jest ok.
Dallens
 
Posty: 2
Rejestracja: 28 paź 2015, o 16:49

Re: Pedagogika specjalna - podręcznik

Postautor: MariAnka » 19 lis 2015, o 17:22

Książka przede wszystkim musi zawierać odpowiednie informację. W jaki sposób to przekazuje, już nie powinniśmy komentować.
Wg. mnie książka super:)
MariAnka
 
Posty: 2
Rejestracja: 19 lis 2015, o 17:19


Wróć do Pomoce logopedyczneKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość