Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe

Odpowiada ekspert wydawnictwa Impuls

Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe

Postautor: Impuls » 14 kwie 2011, o 10:24

Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe Wiersze terapeutyczne dla dzieci

Obrazek

Rozmowy z dziećmi na trudne tematy są często wielkim wyzwaniem dla dorosłych. Pragnęlibyśmy uchronić nasze pociechy przed cierpieniem, rozczarowaniem, tęsknotą. Niestety, jest to niemożliwe. Starajmy sie odpowiadać w sposób zrozumiały, nawet na kłopotliwe dla nas pytania. Szacunek, którym obdarzymy dzieci na pewno zaowocuje tolerancją i zrozumieniem dla innych. Magdalena Kotowska


Książka jest adresowana do wszystkich dzieci, jednak powinna być im czytana przez rodziców, opiekunów, nauczycieli. Krótkie rymowanki nie zawierają odpowiedzi na pytania, a jedynie zachęcają do rozmowy. Dorośli powinni się najpierw zapoznać z całością, a następnie wybierać odpowiednie teksty. Wiersze mogą być również wprowadzeniem do zajęć grupowych w przedszkolu i szkole.

Można na ich podstawie opracować program profilaktyczny. Po przeczytaniu każdego utworu osoba dorosła powinna omówić tekst, zadając dziecku proste pytania, np.: ?O czym opowiada wiersz??, ?Co się wydarzyło??, ?Jaki kłopot ma główny bohater??, a następnie odnieść się do sytuacji rzeczywistej ? zapytać, czy dziecko zetknęło się z podobnym problemem.

Książka została podzielona na dwie części: ?Kłopotliwe tematy? i ?Każdy jest wyjątkowy?. Pierwsza z nich dotyczy sytuacji trudnych, m.in. samotności, choroby oraz przestrzega przed postępowaniem, które może być tragiczne w skutkach. Druga pokazuje różne cechy osobowości, charakteru, a także mocne i słabe strony dzieci. Po przeprowadzonej rozmowie można zachęcić malca do namalowania własnej ilustracji lub zaproponować mu pokolorowanie obrazka konturowego zamieszczonego w książce. Pamiętajmy, że każdy maluch jest wyjątkowy. Ma niepowtarzalny temperament, indywidualne potrzeby i możliwości. Mimo zaledwie kilku lat życia niesie ze sobą bagaż doświadczeń, czasem pozytywnych, nierzadko jednak bolesnych. Starajmy się go zrozumieć i wspierać. Dzieci to mali ludzie. Uczucia, którymi ich obdarzymy, na pewno zaprocentują w ich dorosłym życiu.
Impuls
Rekomendowany doradca
 
Posty: 73
Rejestracja: 3 kwie 2011, o 14:15
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Rymowanki wrażliwe na tematy kłopotliwe

Postautor: korczewski » 15 lut 2016, o 14:12

Dorośli jak widzę też się mogą czegoś nauczyć:)
korczewski
 
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2016, o 11:02


Wróć do Pomoce logopedyczneKto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości