Opóźniony rozwój mowy.

Odpowiada ekspert niania.pl

Opóźniony rozwój mowy.

Postautor: Elka » 20 gru 2013, o 21:27

Witam, mam nadzieję, że piszę w dobrym wątku. Jeśli nie z góry przepraszam.

Jestem wychowawcą w przedszkolu, prowadzę grupę 4latków. Od listopada 2013 doszedł do nas nowy przedszkolak, który nie mówi. Logopeda stwierdził brak pionizacji języka, kolejny logopeda podważył to stwierdzenie. Obecnie nie wiadomo czy ma czy nie ma... Ale konkrety: chłopiec podczas porodu miał niedotlenienie mózgu, nie wiem czy matka dziecka robiła jakieś badania w tym kierunku, natomiast chłopiec nie mówi. Na pytanie mamy "jak masz na imię" odpowiada z pomocą To-mek. Oczywiście imię podzielone na sylaby. Potrafi naśladować zwierzaki, czyli miał, chał, ko-ko, i-oooo, muuuu. Gdy nie chce czegoś mówi wyraźnie "nie". Nie mam pojęcia jak mu pomóc, do logopedy oczywiście chodzi, natomiast mam go w przedszkolu dobre 7 godzin, więc szkoda "marnować" czasu gdy można by mu jakoś pomóc. Czasami ma takie jakby "ataki" gadania i coś po swojemu tłumaczy i gestykuluje i widać, że bardzo chce coś przekazać. Wtedy mimo iż nie wiem o co mu chodzi przytakuję mu, jakbym dawała do zrozumienia, że wiem co mówisz i że masz rację. Chłopak rozumie polecenia, na prośbę typu: Przynieś proszę samolot- przynosi samolot. Na prośbę wyrzuć do kosza- wyrzuca do kosza. Idź umyj zęby idzie umyć zęby. Reaguje na swoje imię i lubi się bawić, początkowo sam, teraz i z dziećmi. Nie siedzi w kółeczku podczas zajęć, ciągle chciałby się bawić, dlatego dajemy my zabawkę jako motywację do siedzenia z nami, niestety nie jest w stanie wytrzymać tak długo jak jego rówieśnicy. Trzyma dobrze kredkę, koloruje duże obiekty i stara się trzymać w liniach. Ma bardzo dużo energii i jest bardzo radosny. Chętnie się przytula i daje buziaki ciociom w jego sali jak i ulubionym jego koleżankom :) Jest wspaniałym chłopcem i dlatego źle się czuję z tym, że nie wiem jak mu pomóc w rozwoju mowy.

Wydrukowałam obrazki ze zwierzakami, coś w stylu obrazek krowy i chmurka z mu---muuuuu. No to oglądamy mówię, że to krowa i pytam się jak robi krowa no to powtarza ze mną muuuuu. Na stołówce zanim dostanie sok, musi chociaż spróbować powiedzieć "sok" wychodzi mu to coraz lepiej natomiast brzmi to mniej więcej: "soooo" jest oczywiście nagradzany słownie (wielka radość) za każdą próbę i otrzymuje sok :)

Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi jak pracować z chłopcem.

Pozdrawiam
ELka
Elka

Re: Opóźniony rozwój mowy.

Postautor: vanessaak » 29 mar 2015, o 14:53

Są dzieci które zaczynają mowic dopiero w wieku 4 lat
vanessaak

Postautor: pumba12 » 1 kwie 2015, o 10:39

Najlepiej zasiągnąć opinii lekarza. Moje dzieci bardzo szybko zaczeły mówić w wieku dwóch lat.
pumba12

Postautor: kocurekM » 20 kwie 2015, o 19:29

Ja też radzę zasięgnąć opinii lekarza.
kocurekM

Wróć do Opieka nad dzieckiem