jedzenie

jedzenie

Postautor: julia1 » 27 cze 2011, o 19:07

Czego się nie powinno jeść nosząc aparat i mając kolorowe gumeczki na nim?
julia1

Re: jedzenie

Postautor: koperek » 9 kwie 2013, o 23:21

Dieta a aparat ortodontyczny - uwaga na gumę do żucia Osoby noszące aparaty stałe powinny zdecydowanie unikać gumy do żucia, ponieważ może powodować jego odklejanie się lub nawet odcementowanie pierścieni od zębów. W niektórych przypadkach guma jest tak mocno przyklejona do aparatu, że do jej odklejenia potrzebna jest pomoc ortodonty. Z tego samego względu należy unikać spożywania lepkich, ciągnących się pokarmów, jak toffi, cukierków typu "krówki", chipsów, mentosów, czy żelek.
Dieta a aparat ortodontyczny - nie takie słodkie słodycze Na tym jednak problemy z cukierkami się nie kończą. Wśród pacjentów panuje przekonanie, że nie wolno jeść słodyczy tylko z powodu niebezpieczeństwa odklejenia się części aparatu, jednak dla zębów większym niebezpieczeństwem jest próchnica, której sprzyja jedzenie słodyczy. Dlatego należy unikać wszelkiego typu cukierków, słodkich napoi, batonów. Szczególnie, jeśli nie mamy możliwości dokładnego oczyszczenia zębów bezpośrednio po ich spożyciu.
Dieta a aparat ortodontyczny - owoce w kawałkach Noszenie aparatu oznacza także zmianę w spożywaniu owoców. I chociaż nikt nam nie broni jabłek czy śliwek, konieczna jest zmiana sposobu ich podawania. Owoce powinny być krojone w kostki lub talarki, by w czasie noszenia aparatu zrezygnować z gryzienia jabłek, gruszek czy brzoskwiń. Starajmy się unikać owoców z miąższem, który może wejść pomiędzy jego części. Takie same kłopoty mogą się również pojawić przy spożywaniu mięsa, ponieważ jego włókna łatwo się od siebie odrywają i mogą utknąć w szczelinach międzyzębowych. Dieta a aparat ortodontyczny - zbyt twarde przekąski Z powodu twardości oraz małego rozmiaru, jedzenie orzechów, nasion, sezamków, herbatników, czy twardego pieczywa jest także wyzwaniem. Gryząc je możemy z łatwością odłamać zamek lub pierścień aparatu od zęba. Ponadto orzechy i nasiona są odpowiedzialne za wyginanie się łuków aparatu w złą stronę, dając efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli więc nie chcemy tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe wizyty, lepiej ograniczyć te produkty w naszym jadłospisie. Dieta a aparat ortodontyczny - barwiące jedzenie Problemem dla niektórych pacjentów jest silnie barwiąca żywność i napoje. Ligatury, czyli gumeczki, którymi mocuje się metalowy łuk do zamków ortodontycznych mogę przebarwiać się pod wpływem niektórych potraw i napojów takich jak wino, kawa, czerwone buraki, jagody, wiśnie, mocna herbata. W tym wypadku pomocne może się okazać noszenie kolorowych gumeczek. Kolorowe ligatury nie kosztują więcej, a zmniejszają widoczność przebarwień. Są szczególnie popularne wśród młodzieży.
Dieta a aparat ortodontyczny - witaminy i mikroelementy Zaleca się również wzbogacenie diety w pokarmy zawierające białko i wapń. Chronią one zęby przed próchnicą oraz wzmacniają kości szczęki i żuchwy, które są naruszane podczas przemieszczania się zębów pod wpływem działania aparatu ortodontycznego.
koperek

Postautor: boddekk » 3 paź 2013, o 18:13

no tak !
boddekk

Postautor: kaznodziejchudy5 » 11 paź 2013, o 15:45

Mi ortodonta wspominał jedynie o gumie do zucia i coli. Broń Boże.
kaznodziejchudy5

Postautor: dominika82 » 7 gru 2013, o 19:52

Zgadzam sie.
dominika82

Postautor: qrosikik » 28 wrz 2015, o 11:10

To jest właśnie to, serdeczne dzięki za podpowiedź.
qrosikik

Postautor: zuza213 » 1 wrz 2016, o 14:26

kurcze, ja normalnie żułam gumę, nikt mi nic nie mówił
zuza213

Postautor: sorampl » 14 wrz 2016, o 09:30

mnie mówiono o tym, bym nie zuła gumy, unikała batoników czy czekolad z orzechami i gum typu mamba ;P
sorampl

Wróć do Porady ortodontyczne