próchnica u 4-latka

próchnica u 4-latka

Postautor: bukowiecka » 5 lip 2011, o 12:41

Mój synek ma 4 lata i zęby zjedzone przez próchnicę.Piszę zjedzone bo jego zęby to małe czarne kiełki.Nie wiem co mam teraz robić.Dziecko nie ma czym jeść.A dodam że myje 3 razy dziennie.Stomatolog na ostatniej wizycie powiedział że musimy poczekać aż mu te mleczaki wypadną.Czy jest jakiś sposób na zatrzymanie tej próchnicy?
bukowiecka

Re: próchnica u 4-latka

Postautor: MaKu » 6 sty 2012, o 13:10

Trzeba sie zastanowic i ustalic, co bylo przyczyna zniszczenia zebow mlecznych w wyniku prochnicy:
1.przebieg ciazy (czy matka chorowala w czasie ciazy, jak sie odzywiala)
2.czy matka w czasie ciazy przyjmowala antybiotyk albo inne leki?
3.czy matka miala wyleczone zeby zanim zaszla w ciaze i podczas ciazy, poniewaz bakterie w jamie ustnej matki sa przenoszone na dziecko po urodzeniu: oblizywanie smoczka, lyzeczki.
4. czy dziecko bylo dlugo karmione piersia, nawet po czasie wyrzniecia sie zebow mlecznych - bakterie mialy dobra pozywke w postaci mleka
5. czy po wyrznieciu sie zebow mlecznych, gdy dziecko kladlo sie do snu i zasypialo, zabki zostaly oczyszczone z osadu,np. gazikiem
6. czy dziecko zasypiajac, mialo podawana butelke z mlekiem lub soczkiem (zawierajacym cukry)?
7. czy dziecko regularnie odzywia sie slodyczami, tzn. ciagle (bez przerwy) ciamka batoniki, bułki, żelki, soczki typu Kubus, cukierki, lizaki, chipsy?
Dziecko jedzac slodycze powinno zjesc je jednorazowo, potem umyc zeby i juz nie zajadac slodyczy. Wazna jest nie ilosc slodyczy, lecz jak czesto sie je spozywa - czas przebywania cukru w jamie ustnej.
8. czy dziecko chorowalo w pierwszych trzech latach życia - czy bralo antybiotyki lub inne leki?
9. czy dziecko nie oddychalo przez usta w wyniku przewleklych stanow zapalnych gornych drog oddechowych - zatkany nos przez katar?
Jezeli sa zeby mocno zniszczone, trzeba zahamowac proces niszczenia w wyniku prochnicy pozostalych korzonkow zebow - stosuje sie zabieg lapisowania - smarowania azotanem srebra rozmieklych tkanek zeba, co ma zapobiec dalszemu procesowi prochnicowemu. Obserwowac, czy proces nie zaostrzyl sie, tzn. nie przeszedl w stan zgorzelinowo-ropny? (powstanie gulka - bąbelka na wyrostku w jamie ustnej?-jest to tzw. przetoka, gdzie uchodzi ropa. W przypadku takiego stanu należy spróbowac leczyc zab kanalowo(i utrzymac zab/korzonki do czasu fizjologicznej wymiany) lub usunąć w ostatecznosci, gdyz bakterie (próchnica) wpływają negatywnie na ogolny stan zdrowia dziecka, a takze na stan zebow stalych, ktore sie pojawia w okresie ok. 6 roku zycia. Nieleczona prochnica zebow mlecznych stanowi potencjalne zagrozenie procesem prochnicowym zebow stalych wyrzynajacych sie w miejscu mlecznych. Pozostawione korzonki moga utrudniac w przyszlosci prawidlowy proces wyrzynania sie zebow stalych i trzeba wspomagac sie chirurgicznym usunieciem korzonkow mleczakow. Jezeli dziecko ma wade wymowy, wowczas dobrze skonsultowac sie z ortodonta-wykonuje sie tzw. protezke dziecieca, odtwarzajaca brakujace zeby.
cdn.
MaKu

Postautor: MaKu » 6 sty 2012, o 13:21

Zniszczone w wyniku prochnicy korzonki zebow nalezy starac sie utrzymac przez stosowanie tzw. lapisowania (opisanego wyzej). Jesli stan sie zaostrzy - trzeba podjac w skrajnym przypadku usuniecie korzonkow!!! By dziecko moglo sie odzywiac, stosuje sie protezki dzieciece- przysluguje to na NFZ po konsultacji z ortodonta. Prosze zastosowac odpowiednie odzywianie synka, tzn. wyeliminowanie slodyczy, podjadanie miedzy poslkami, stosowanie diety bogatej w bialka, zdrowej. Prawidlowe mycie zebow- moze trzeba pomyslec nad prawidlowa metodą szczotkowania zebow, tzn. kontrola jak maluch myje zeby, zaczynamy od zebow tylnych, ktore najtrudniej oczyscic, stosowac dodatkowe plyny do plukania, mozna stosowac rumianek, kiedy syn bedzie mial 6 lat- wprowadzac profilaktyke fluorkową egzogenną w celu ochrony stalych zebow. Jeżeli, po wyeliminowaniu wyżej wymienionych nieprawidlowych nawykow odzywiania (slodycze), proces prochnicowy nadal sie nasila, zwlaszcza zebow mlecznych w tylnym odcinku, dobrze zrobic testy slinowe w celu okreslenia ilości bakterii prochnicotworczych w jamie ustnej (testy odplatne).Na obecnym etapie należy pomyśleć o ochronie przed prochnica zębów stałych, które pojawią sie w przyszlosci. Poniewaz wypadniecie mleczakow z prochnica nie eliminuje problemu bakterii w jamie ustnej, a stale zeby sa nadal na nie narazone.
MaKu

Postautor: Nataszaj8 » 12 paź 2013, o 15:08

Rodzice robia podstawowy blad, a mianowicie daja dziecku jesc i pic po umyciu zabkow.

Moja córcia ma lat 8 i nigdy nie miala zadnego ubytku. Stomatolog jak ja zobaczyl pierwszy raz (lat 7) powiedzial ze jest wzorem do nasladowania. Jest to tylko jej zasluga. Myje zeby rano i wieczorem, dodatkowo plucze plynem. Po wieczornej toalecie ma jedynie wode mineralna.

Moja siostrzenica nie ma zebow, a jedynie czarne resztki (lat 6). W nocy sie budzi i pije soczki a pozniej placze ze zeby ja bola.
Nataszaj8

Postautor: nowak » 3 gru 2013, o 13:26

Dokładnie, moja córka miala juz próchnice w wiekuj 3 lat, chodziałam z nią do stomatologa i miała farbowane ząbki ( zapomniałam jak to się fachowo nazywa ). Ten zabieg miała powtarzany 5 razy.
nowak

Postautor: dominika82 » 7 gru 2013, o 19:54

To jest lakowanie zębów.
dominika82

Postautor: carol » 2 mar 2014, o 12:59

Polecam pastę dla dzieci elmex jest dobra.
carol

Postautor: wince » 8 mar 2014, o 14:15

signal dla dzieci też jest oki.
wince

Postautor: amell1 » 12 mar 2014, o 11:24

Też tak myślę.
amell1

Postautor: katien » 13 mar 2014, o 12:57

Ja również.