Mowa dzieci z zespołem Williamsa

Mowa dzieci z zespołem Williamsa

Postautor: jurekk » 31 maja 2011, o 00:34

W jaki sposób rozwija sie mowa u dzieci z zespołem Williamsa? Czy występują jakieś charakterystyczne zaburzenia?
jurekk

Re: Mowa dzieci z zespołem Williamsa

Postautor: Kaja » 31 maja 2011, o 01:01

W okresie przedszkolnym mowa dzieci z zespołem Williamsa może rozwijać się wolno, ale już przed osiągnięciem wieku szkolnego mówią płynie i wyraźnie, mają bogaty słownik i silną potrzebę mówienia. Bardzo wiele dzieci mówi niemal bez przerwy używając przy tym stylu wypowiedzi dorosłych, posługują się długimi i złożonymi, ale prawidłowo zbudowanymi pod względem składniowym zdaniami, używają skomplikowanych i rozbudowanych zwrotów i trudnych do wymówienia słów, którymi posługują się ludzie dorośli. Ale mowa tych dzieci może być również niedostosowana do sytuacji i pełna wymyślonych słów, zwrotów i frazesów, których znaczenia wogóle nie rozumieją, ponieważ rozumienie mowy dzieci jak i dorosłych z zespołem Williamsa jest bardziej ograniczone, niż mogłoby się wydawać słysząc to, jakim językiem oni się posługują. Dzieci potrafią recytować wierszyki i całe opowiadanie, nie rozumieją wcale ich treści, nie potrafią precyzyjnie odpowiadać na pytania. Ale ich mowa może być również szybka i niedbała, dążą oni do nawiązywania kontaktów i prowadzenia rozmów z dorosłymi, po to, aby skupić na sobie ich uwagę, co bardzo lubią. Czasami powtarzają całe zwroty lub zdania osoby, z którą rozmawiają nie rozumiejąc, co ta osoba mówi lub robią to nawykowo i automatycznie. Większość ludzi z zespołem Williamsa sztukę czytania opanowuje w stopniu podstawowym, a niektóre nawet w bardziej zaawansowanym.Dlatego poziom rozwoju językowego ludzi z zespołem Williamsa nie jest dobrą podstawą oceny ich funkcjonowania poznawczego. Rozwój wzrokowo-przestrzenny, samoobsługa i samokontrolaLudzie z zespołem Williamsa ujawniają wyraźne zaburzenia rozwoju w płaszczyźnie wzrokowo-przestrzennej oraz opóźnienia rozwoju małych i dużych grup mięśniowych oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Z trudem opanowują umiejętności ubierania i rozbierania się, mają problemy z zapinaniem guzików, sznurowaniem butów, w posługiwaniu się nożyczkami, sztućcami, w chodzeniu wzdłuż linii, jeździe na rowerze, w rzucaniu i łapaniu piłki, a szczególnie w prawidłowym trzymaniu ołówka czy długopisu. Czasami ze względu na trudności ruchowe i percepcyjne ujawnia się u nich lęk wysokości, lęk przed chodzeniem po schodach, a nawet przed chodzeniem po nieconych powierzchniach. Mają oni zaburzenia orientacji w schemacie własnego ciała, w różnicowaniu kierunków, w lokalizacji przedmiotów w przestrzeni i w ocenianiu odległości. Z tych względów opanowanie pisania dla dzieci z zespołem Williamsa jest znacznie trudniejsze niż czytanie. Prawie wszystkie mają trudności w odtwarzaniu i zapamiętaniu kształtów liter oraz utrzymaniu się w liniaturze i zachowaniu odstępów. Również określenie czasu na zegarze jak i licznie pieniędzy sprawia im poważne trudności. Część dzieci ma problemy ze snem i zasypianiem, potrzebują obecności osoby dorosłej, niechętnie przygotowują się do snu, wychodzą z lóżek, ponieważ jest to dla nich sytuacja stresowa może wywoływać napady złości i płaczu, często budzą się w nocy z płaczem i wołają rodziców albo przychodzą do ich łóżka. Poważnym problemem jest opanowanie toalety i higieny. Mycie ciała i zębów powoduje trudności, nie wszystkie dzieci kontrolują swoje potrzeby fizjologiczne, moczeni i zanieczyszczenie mogą utrzymywać się do okresu szkolnego.Słuch i koncentracja uwagi oraz zachowanieDuży procent dzieci (70-90) ujawnia nadwrażliwość na dźwięki, głośny hałas, pękający balon czy oklaski, dźwięk odkurzacza, suszarki czy miksera, głośna muzyka, a nawet śmiech wprowadzają je w stan stresu, zatykają sobie wtedy uszy lub wychodzą z pokoju, czasami nadwrażliwość na dźwięki ustępuje, ale czasami niestety jednak się utrzymuje stale. Pomimo nadwrażliwości a dźwięki ludzie z zespołem Williamsa silnie reagują na muzykę, mogą mieć talent muzyczny, słuch absolutny czy perfekcyjne wyczucie rytmu. Nadwrażliwość na dźwięki jest częstą dodatkową przyczyną i tak słabej koncentracji uwagi ludzi z zespołem Williamsa, jak również charakteryzuje ich ciągłe napięcie. Osoby takie są nadaktywne, szczególnie, gdy pracują w grupie, trudno jest im doprowadzić rozpoczęte zadanie do końca, szybko się męczą i zniechęcają. Ale gdy jakiś przedmiot czy zdarzenie je zainteresuje poświęcają mu dużo czasu i chętnie o nim rozmawiają. Osoby z zespołem Williamsa niemal obsesyjnie interesują się zdrowiem swoim, rodziny i znajomych.Ruchy rąk i nóg, kołysanie się czy kiwanie głową to zachowania, które często można zauważyć u osób z zespołem Williamsa w chwilach, gdy są zdenerwowane, boją się lub nudzą. Często występują również napady złości, które mają zwrócić na nie uwagę innych osób, dodatkowo może występować agresja, np. bicie innych, rzucanie przedmiotami. Osoby takie również są postrzegane jako ludzie lękliwi, mogą bać się wizyt u lekarza, klasówek i różnych nieznanych sytuacji.Kontakty społeczneDzieci z zespołem Williamsa bardzo lubią dorosłych, lubią być w ich centrum zainteresowania i robią wszystko, aby być zauważone, są chętne do pomocy, lubią z nimi rozmawiać po to, aby im się przypodobać. Dzieci są zbyt wylewne i ufne a stosunku do nieznanych im osób dorosłych, potrafią zaczepić nieznana sobie osobę na ulicy tylko po to, aby z nią porozmawiać. W stosunku do znanych osób dorosłych często są nachalne, wieszają się na szyjach, całują, obejmują. Natomiast w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami często mają trudności, gdyż sprzeciwiają im się, kłócą, nie potrafią współpracować.

http://www.logopedia.pl/index.php?optio ... &Itemid=35
Kaja

Postautor: jurekk » 1 cze 2011, o 02:59

Bardzo dziękuję za dokładne informacje
jurekk

Postautor: lupus » 7 mar 2018, o 16:38

Dzięki wielkie za ciekawe porady :) Z całą pewnością mi się przydadzą :)
lupus

Postautor: ReesegdSolomonxm » 30 mar 2018, o 05:54

Nj-new jersey Banisters

Banisters commonly are not mainly for security measure objectives, NFL jerseys many take up a critical character through jazzing the residential interiors. seth joyner jersey The concept of inches banister" might be chosen interchangeably with the help of "handrail" of which really comes from stairways. Stairway banisters are actually railings built at the side of staircases that his or her's significant characteristic is perfectly for curtailing truly serious personal injuries and / or departure because of diminishing. They've been everywhere you look not to mention we tend to locate consultants essentially regular, not to mention any where. Out of your very easy to use tube attached to typically the outlet and avoid accidents, in the problematic houses in the area, timmy jernigan jersey banisters consists of diverse not to mention through a considerable amount of patterns. The actual stairway banisters made use of in all residential not to mention generating will provide motivation in the type architecture. In these modern times, patterns not to mention fabrics are very advanced not to mention triumph, nothing like typically the material not to mention asphalt made use of in typically the bygon intervals Philadelphia Eagles.

Your staircase, reggie vivid white jersey can be the initial thing families will find on your property. seth joyner jersey They give magnet, vanity not to mention contentment for a residential particularly when typically the patterns and then the fabrics chosen rhymes which means most certainly utilizing your in house ornaments. Very often typically the staircase might be assigned reduced important agenda when ever families find boosting his or her's family homes, and yet it must be referred to who staircase banisters complete a significant not to mention eye-catching appearance. #As families surge towards the top floor coverings, ron jaworski jersey typically the dramatic handrails of this staircases are able to insert an excellent have in the residential. Aided by the option of fabrics not to mention concepts, there's a chance you're impressed to create the banister throughout the masterpiece of design. Lumber stairway banisters even if through typical and / or active patterns definitely will consistently convey a fabulous appearance to your dwelling. randall cunningham jerseyWrought golf iron was basically even thought of as a particular information to always be raised for exterior railings due to the water resistant not to mention hard-wearing buildings. It includes perhaps even turned out to be very fashionable for the purpose of customizable styling from stairway banisters contained in the family homes.

The flexibleness from wrought golf iron helps it to be simpler to give good results it again to confusing concepts for the purpose of stairway banisters. One of the many modern form presently, nigel bradham jersey might be to enjoy a lumber banister handrail with the help of wrought golf iron balusters. This kind of an excellent not to mention advanced take a look without being steeply-priced. With the help of advanced stores presently spot is typically the challenge. The more common substitute for that is the spiral maybe a helical staircase accompanied by a spiraling banister. mike instant jersey It's possible to have the develop out of your quickest in the virtually all confusing a particular. You too can get a delightful stairway banister near some staircase which may be rounded. No matter even if a banister might be virtually all raw wood, a blend of raw wood not to mention wrought golf iron, and / or virtually all golf iron. On condition that many pick up most certainly utilizing your colon décor they are willing to design grace not to mention attractiveness to all your property's general oxygen. malcolm jenkins jersey I just earnestly entice anybody giving usefulness to all your staircase concepts for the reason that a insurance policy for your dwelling progression. Banisters are going to do very much towards make your home take a look graceful. .
ReesegdSolomonxm

Wróć do Diagnoza logopedyczna